Manikür

Temiz ve bakımlı eller her zaman dikkat çekicidir. Çünkü kendinizi anlatırken, bir iş yaparken en çok elleriniz dikkat çeker. Ayrıca dış görünüm konusunda sizin hakkınızda bilgi verdiğini de unutmamalısınız. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren ellerimizi temiz tutmamız öğütlenir ve tırnak bakımının öneminden sıklıkla bahsedilir. İlerleyen yaşlarda ise tırnaklarımızı tıpkı bir aksesuar gibi kullandığımızı da unutmamalısınız.

Kadın veya erkek olmak fark etmeksizin manikür yapılmalıdır. Elbette bu manikür her zaman kuaförlerin uyguladığı kadar detaylı olmayacaktır. Evde kendi manikürünüzü yapabilir ve el ile tırnaklarınızın hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. Tırnak batmaları, ellerde kuruma veya terleme, egzama gibi sorunlarla karşılaşmamak için bu bakım işlemini önemsemelisiniz. Üstelik bunu dışarıda yaptırırken de hijyen konusuna özen gösterildiğinden emin olmalısınız.

Manikür Uygulama Yöntemleri

Manikür yaptırma dediğimiz zaman aklınıza gelen belli bir rutin vardır. Hafif sıcak suyun içine bir miktar el şampuanının karıştırıldığı bir kapta eller bir süre bekletilir. Yumuşayan ellerden partiküller uzaklaştırılmaya başlanır ve tırnağın üzerine uzayan etler kesilir. Daha sonra tırnaklara şekil verilir ve oje isteğe göre sürülerek işlem sonlandırılır.

Günümüzde bu uygulama yöntemi dışında da bazı yöntemler bulunuyor. Bunlardan ilki, SPA manikürüdür. Bu yöntem, 3 farklı kitle uygulanır ve bunlar; yenileyici, detox, sakinleştiricidir. Siz ihtiyacınız olan kiti seçersiniz ve uygulatırsınız.

Diğer bir yöntem ise sauna yöntemidir. Bu yöntemde, tek kullanımlık özel keratin eldivenler kullanılır ve tırnak diplerinize masaj yapılarak elleriniz bu özel saunada bekletilir. Su içinde dinlendirme yönteminin, eldiven şeklinde uygulananı olarak da düşünebilirsiniz. Bekletme işlemi sonrasında portakal çubuğu ile itme yöntemi ve pens ile tırnak etleri temizlenir.

Sütlü manikür ise ilk defa duyduğunuz bir yöntem olabilir. Bu yöntemde, E vitamini, tatlı badem ve jojoba yağları karışımından oluşan sütlü manikür suyunda elleriniz ve tırnaklarınız yumuşarken, beslenmesi de sağlanır.

Tırnak Şekillendirme Yöntemleri

Artık telefonu elimize alıp sosyal medyada gezerken karşımıza güzel veya çirkin tırnak şekilli birçok kadın çıkıyor. Elbette güzellik kavramı kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimisi uzun ve sivri tırnakların çok daha güzel göründüğünüz düşünürken, kimisi kısa ve temiz görünen tırnakları seviyor. İşte bu şekilde de farklı tırnak şekillendirme yöntemleri ortaya çıkıyor.

Badem, lale, oval, kare, küt gibi birçok isimle andığımız bu yöntemlerden el ve tırnak yapınıza en uygun olanı seçmelisiniz. Mesela badem tırnaklar; elleri uzun gösterir, zarif ve elegan bir görünüm elde edilmesini sağlar. Ayrıca hafif uzun tırnak gerektirir. Uzun tırnak yapıları için uygundur ve kırmızı renk ojelerle uyumlu bir modeldir.

Oval tırnaklar, en sık uygulanan yöntemdir. Tüm tırnak tipleriyle uygun olması da bir avantajdır. Feminen ve pratik bir tırnak modeli olduğunu da bilmelisiniz. Nude tonlarda ojeleri seviyorsanız da oval tip tırnaklar seçebilirsiniz.

Kare tırnaklar, orta uzunluktadır ve tırnağın uç kısmı keskin bir şekilde düzdür. Kare oval tırnaklar ise yuvarlak kenarlı ve düz tepelidir. Uzun tırnak sevenler için en uygun modeldir. Aynı zamanda elleri daha ince ve uzun gösterir.

Yuvarlak tırnaklar ise kısa modeller için en uygun olanıdır. Tırnağın üst kısımları törpü ile yuvarlatılarak yapılır. Yuvarlak kare tırnaklar ise orta uzunlukta tırnaklar için uygundur. Tırnağın üst kısmının düz şekilde, kenarlarının ise yuvarlak şekilde törpülendiği yöntemdir.

Stiletto tırnaklar ise en iddialı modellerdendir. Sivri ve uzun bir tırnak modelidir. Son dönemde birçok ünlünün seçtiği bu model, günlük kullanım için pek uygun değildir. genellikle takma tırnak ile bu model uygulanmaktadır.

Lale tırnaklar ise en doğal modellerden birisidir. Genellikle uzun parmaklı kadınların doğal olarak sahip oldukları bir modeldir. Küçük bir törpüleme işlemi sonrasında istenen görüntü elde edilebilir.

Sivri tırnaklar da tıpkı stiletto gibi iddialı bir modeldir. Bu yöntem için de genellikle takma tırnak kullanılır. Düz tırnaklar ister uzun ister kısa modellerde uygulanabilir. Temiz ve duru bir görünüm verir. Balerin tırnaklar ise sivri modelin uç kısımlarının düzleştirildiği bir modeldir.

Oje Teknikleri

Manikürün olmazsa olmazı ojeli tırnaklardır. Günümüzde bu alanda oldukça iddialı işler ortaya koyulurken, bazılarımız Fransız manikürü olarak tanımlanan temiz görünümden vazgeçmiyor. Şimdi bu tekniklere göz atalım:

Fransız Manikürü: Tırnağın uç kısmının beyaz renk oje ile işaretlenir ve diğer kısma ya şeffaf ya da bej tonlu oje sürülür. Klasik, renkli, Fransız milenyum, özel ceket gibi türleri bulunmaktadır. Klasik tip, hepimizin bildiği beyaz uç – şeffaf veya bej üst şeklindedir. Renklide de beyaz yerine farklı ve parlak renkler uygulanabilir.

Fransız milenyum modeli ise tırnak pulları, toz, parlak lake gibi ürünlerle yapılır. Özel ceket ise uçtaki kısma uygulanan şekillerden oluşur.

Avrupa Manikür: Tırnak etlerinin kesilmediği bir yöntemdir. Hijyen nedeniyle kesme işlemi yapılmaksızın, kütikül giderme gibi işlemlerle uygulanmaktadır. Özel manikür suları kullanılarak istenen sonucun alındığı bilinmektedir.

Japon Manikür: Manikür suyunun özel proteinler, pirinç sütü ve özel yağlar ihtiva ettiği bilinmektedir. Doğal süet törpüler kullanılır ve özel birçok manikür aracı ile tırnaklardaki çatlaklar, düzensizlikler giderilir.

× Bize Ulaşın